top of page

Rozhovor s Lubomírem Unarem – hotelové postele a matrace🎙HOST: Lubomír Unar - výrobce hotelových postelí a matrací

– Jak zvolit správný typ a velikost postele do hotelu?

– Jaké jsou nejvhodnější matrace pro hotelový provoz?

– Speciální péče o hotelové postele a matrace.

– Tipy na kvalitní hotelovou přistýlku…

…a mnoho dalších zajímavých témat!Sledujte můj YouTube kanál, kde najdete i pravidelná živá vysílání.


Nemáte čas na sledování videa, tak si ho pusťte jako podcast. Najdete ho na Spotify, Google Podcast i Apple podcasts.


Zvažujete aktuálně prodej či pronájem hotelu? I v těchto dnech máme řadu bonitních investorů, kteří aktivně hledají nové provozy.

Praktické rady, tipy a triky z hotelového marketingu se dozvíte na mém blogu janhalir.com.


Rozhovor v textu:

Honza: Dobrý den přátelé hoteliéři, dnes mám pro vás nachystaný zajímavý rozhovor s Lubomírem Unarem. Ahoj Lubomíre.


Lubomír: Zdravím do Prahy, Honzo, ahoj.


Honza: Moc děkuji, že sis našel čas. Ty už několik desetiletí vyrábíš hotelové postele a matrace, tak jsem si na tebe připravil vtípek. Ty máš největší leháro v práci. Jak ses k tomu dostal?


Lubomír: Já bych řekl, že náhodou. Bylo to jednoduché, matrace nebyly, tak jsme je začali vyrábět. Nebylo to samozřejmě tak jednoduché. Předcházela tomu čalounická výroba.


Honza: Já bych se rovnou pustil do toho krásného tématu. Myslím, že hotelová postel a matrace je středobod hotelového pokoje a zajímalo by mě, jestli nám jako profík můžeš poradit, jak vybrat ten správný typ a velikost postele?


Lubomír: Já bych řekl, že ta postel je to, proč ubytování vzniklo. Základem ubytování by tedy měla být kvalitní postel. Co se týká výběru, tam jsou důležité dispozice pokoje pro výběr velikosti. Pokud je to dobře navržený pokoj, tak se tam vejde postel 2x 200X90cm. Tím pádem je to 180x90 cm a dá se rozdělit na twin. A taková velikost je příjemná na spánek i lenošení. Řeší se i šířka 80 cm, ale je to s kompromisem, ale pořád je to dobré lůžko.


Honza: Já to také vnímám jako kompromis - ty menší postele. Sám jsem poměrně prcek a je pravda, že doma máme postel na dva metry do všech stran a je to příjemnější. Jak je to s matracemi? Je lepší mít je na rámu nebo zapuštěné do rámu? Co je ideální pro hotelový provoz?


Lubomír: V každém případě by měla být umístěna na rámu. Už i kvůli tomu, že se krásně zastele prostěradlo pod matraci. V případě vložené matrace to trochu komplikuje zastýlání. Důležité ale je, že při sražení lůžek nevzniká mezera. Pokud má matrace stejný půdorys jako postel, tak sražením dvou postelí vzniká bezproblémové spojení lůžek. Máme to ještě vyřešení spojením zip a matrace krásně sepnete dohromady jako bundu a nerozjede se vám lůžko ani při nějakém povalování na lůžku. Ještě bych dodal, že co se týká rozdělování. Pokud máte matraci vloženou, tak rám může při sesedání tlačit do stehna a je to nepříjemné. Dnes navíc matrace s postelí mají výšku okolo 50 - 60 cm a takovéto naskakování a slézání je komfortnější.


Honza: Já bych chtěl ještě jednou pro všechny říct: dnes je hostem Lubomír Unar, majitel firmy Unar, která má specializované stránky unar-prohotel.cz. Pokud máte dotazy, tak je ideálně vkládejte přes facebook a Lubomír je zodpoví. Já bych měl ještě praktickou otázku: jak vybírat materiál pro postele, tak aby to bylo co nejlepší na úklid?


Lubomír: Materiálem myslíme potahovou látku? Ta není až tak namáhaná. Látky mají poměrně vysoké mechanické odolnosti. U látek hrozí minimální poškození nebo ušpinění. Co se týče samotné konstrukce, tak používáme dřevotřísku, která je nejběžnější ve výrobě nábytku. Pro pevnost v kombinaci s masivním dřevem. Někteří volí koženky na boční stranu postele. V první moment se jeví jako odolná a praktická, ale bohužel je mechanicky velice náchylná a trpí jakýmkoliv otěrem a je to na ní velice rychle vidět.


Honza: Taková milionová otázka, jaké matrace raději volit - pružinové nebo pěnové? Jaký je na toto tvůj názor?


Lubomír: Názor i zkušenosti našich zákazníků hovoří jednoznačně ve prospěch pružinových matrací. Pružina má daleko větší životnost. Je tam několik vrstev, aby se pružina neobjevila na povrchu. Co se týče pěnových matrací, já jsem trochu odpůrce. Za mě to nepatří do hotelu. Je neforemná a těžká, pokud je použita ze správné pěny. Jsou samozřejmě na trhu i matrace z různých druhů pěn, kdy je lehčí, ale životnost matrace se zkracuje. Nemá ani z dlouhodobého hlediska komfort spánku. My na naše pružinové matrace dáváme pětiletou záruku. To je velice silný argument pro případného investora. A pokud je matrace i pravidelně otáčena, tak vydrží 10 i 15 let bez problému. Pro nás je to trochu škoda, ale my chceme jít cestou kvalitní výroby.


Honza: To byla krásně praktická odpověď. V jaké cenové relaci si dokážeme představit kvalitní hotelovou postel s matrací? Vím, že je to individuální, ale jaký je hrubý rámec?


Lubomír: Určitě. Bohužel poslední dobou zažíváme velký nárůst cen vstupních materiálů, až nevěřícně kroutíme hlavou a bojujeme s tím, abychom našli rezervy a zatím se nám podařilo nezdražit. Dnes jsem opět přepočítávali vstupy a hledali možné úspory, abychom nemuseli od roku 2019 zvedat. Zvláště teď v tak komplikované době pro nás všechny. Cena naší špičkové matrace, která má 24 cm zůstala na 4 185 Kč, což si myslím, že pro takovou matraci je velmi dobrá cena. Když ji opatříme lůžkem, které se pohybuje okolo 3900 Kč, tak se dostaneme malinko přes 8000 za matraci včetně postele. A to už je celý set, Postel je vybavena protiskluzovou látkou, kdy je matrace dobře fixována. V případě množství pro hotely jsme schopni přidat ještě malou slevu.


Honza: Děkuji, to bylo zároveň takové malé reklamní okénko. Já jsem moc rád, že tě tu, Lubomíre, dnes mám, protože v rámci skupiny na facebooku, kterou jsem založil - Manažeři a provozovatelé ubytovacích zařízení, padlo hodně pozitivních referencí na tvou firmu a proto jsem rád, že sis našel čas. Jak hotelové čelo? Doporučuješ dávat hotelové čelo vždy a všude jako takovou dominantu postele?


Lubomír: Říkáš to správně, je to designový prvek, který tvoří takovou identitu postele a celého pokoje. Samozřejmě jsme schopni design čela modelovat podle přání. Zákazník si může vybrat, co bude chtít, ale nejběžnější jsou čtverce či obdélníky, to je obvyklý tvar. Čelo je většinou stejně široké jako postel a výška je nějakých 130 cm od země. Poslední dobou vidíme velký zájem a je to asi díky náročnosti našich hostů a i my jsme nároční při výrobě. Takže standardně je osazujeme lampičkami, zásuvkami, aby se to čelo chovalo zároveň jako spotřebič. Připojíte to do zásuvky jedinou zástrčkou a můžete to využívat. V případě spolupráci již od počátku rekonstrukce jsme schopni čelo připojit i na hlavní osvětlení pokoje. Populární je čelo s lampičkou, která má takový husí krk, což je pohodlné na čtení plus má ještě pěkné designové světlo, které ladí s interiérem. Důležitý je samozřejmě komfort a pohodlí, aby čelo bylo příjemné, když se o něj opíráte hlavou. Velice často je i z praktické a omyvatelné látky, takže i údržba je velice snadná. Vše se dá lehce odstranit mýdlovým roztokem nebo parním vysavačem. Samozřejmě máme dnes již takový vymazlený závěsný systém, když se čelo dá lehce sundat při malování nebo při nějaké hygieně a údržbě pokoje.


Honza: moc děkuji. Také jsem chtěl otevřít téma hotelových přistýlek. Jaká by měla být, aby se na ni dalo dobře vyspat a nebylo to spaní za trest?


Lubomír: Jsem rád, že i v tomto se můžeme angažovat. Už dlouhou dobu máme vymyšlenou vychytanou přistýlku, která je zasunutá pod hlavní postelí. Jednoduše z boku vysunete kvalitní přistýlku, která se zvedne do výšky základny postele a na ní je naložena matrace 16 cm, má 4 kolečka pro snadný pohyb a má vlastní čelo. Může být umístěna těsně vedle postele pro ratolest nebo se může odsunout dál od postele. V případě fixační podložky se nehne z místa. Také máme rozkládací křesla. Snažíme se vyvíjet nové kvalitní systémy, aby spaní na přistýlce bylo kvalitní a pohodlné pro dospělého člověka. Myslím, že naše přistýlky uspokojí jakkoliv náročného spáče. Na našem webu se můžete podívat a máme dvě novinky, které budou spuštěny do prodeje v pondělí.


Honza: Děkuji. Ještě jsem chtěl otevřít tu méně hezkou problematiku nevítaných návštěvníků - roztočů a dalšího hmyzu, který se k postelím váže. Můžeš nám k tomu říci nějaká moudra z branže?


Lubomír: Moje zkušenosti zahalené tajemstvím? Opravdu moc se o nich nemluví, ale je to věc, která může být v každém i hezky udržovaném pokoji. Jak už jsem zmínil, naše čela jsou lehce snímatelné, tak že hygiena je jednoduchá. Jsou na závěsných lištách, takže se tam dostanou i paprsky světla, což štěnice nemají rády. Postele jsme již nějakou dobu zpět přestali zakrývat zespod textilií. Postel je otevřená a vzdušná, postel je na nožičkách a matrace mají pevné zipy, aby se tyto kamarádky nedostávaly po matracích od postele. Je vystudováno, že chodí od nohou nebo od hlavy. Tam tedy netvoříme žádné spoje a záhyby, kterém by jim umožnily příjemnou cestu ke spáči. Zajímavé je, že štěnice čeká na svoji oběť. Můžete tam spát 5x a nic se nestane a pak tam vezmete někoho, kdo už má trošku jiný pigment a štěnice je s ním ztotožněná. Ona je schopná i půl roku číhat na správného hosta a pak s ním cestovat po okolí. Snažíme se dělat prevenci, ale základ je čistota na pokoji. V tomto případě jsme schopni být okamžitě k dispozici - aby byla okamžitě nová postel i čelo a matrace. Doplním, že na našich stránkách je odkaz Je dobré vědět a je tam i téma štěnice.


Honza: Lubomíre, ty sis pro nás připravil na závěr jednoduchou soutěž. Co máš připraveno?


Lubomír: My vyrábíme taky rozkládací sofa a doplňky jako prostěradla, chrániče, lůžkoviny a nyní i přikrývky a povlečení. Dlouhou dobu už vyrábíme i výplně do polštářů a do peřin a s Honzou jsme se shodli, že je dobré vzorné posluchače odměnit. Připravil jsem takovýto set - vidíte za mnou: bílé výplně se zeleným dekorem s výtažky aloe vera. Dostane je výherce soutěže jako dárek. Má to samozřejmě soutěžní otázku, kterou vám prozradí Honza.


Honza: Děkuji. Nejdřív jsme chtěli vymyslet fikanou otázku a nakonec jsem se rozhodli, že to uděláme jednoduše. Přátelé, první z vás, kdo se podívá na stránky unarprohotel.cz a zjistí od jakého roku tato společnost funguje a napíše nám to jako komentář na facebooku, tak získá tuto sadu. Už vidím nejrychlejšího, je to Miroslav Purtík, který vyhrává sadu od pana Unara a já vás pak s dovolením propojím, abyste se domluvili. Gratulace panu Purtíkovi. Lubomíre, ještě jednou moc děkuji a ať se daří.


Lubomír: Honzo díky, rád jsem tě viděl a doufám, že brzy už pomine toto opatření, které nás trápí a že se brzy uvidíme osobně u kávy. Děkuji za pozornost a svolání této příjemné akce. Hezký zbytek dne.

92 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page